top of page

В даний час частіше зустрічається ятрогенний механізм інфікування гайморової пазухи. Доля ятрогенного одонтогенного гаймориту в структурі одонтогенних гайморитів складає 56 - 90%. Ятрогенний одонтогенний гайморит, пов'язаний з видаленням зубів верхньої щелепи (ороантральні нориці і збережені корені) складає близько 50% всіх випадків одонтогенного гаймориту з ятрогенною етіологією. 

Часто причиною захворювання явлються сторонні тіла, наприклад корені зубів, проштовхнуті в верхньощелепний синус при їх видаленні, пломбувальний матеріал, дентальні імплантати, що мігрували в гайморову пазуху. 

IMG-8199.JPG

Сторонні тіла в верхньощелепному синусі являють собою субстрат для росту грибкової мікрофлори і формування грибкового тіла гайморової пазухи - міцетоми. 

Важливим фактором, що обумовлює виникнення і розвиток гайморитів, являється порушення дренажної фукції співустя верхньощелепного синусу, внаслідок обструкціїї остіомеатального комплексу, набряку слизової оболонки внаслідок запалення та ін. 

Оптимальна лікувальна тактика при одонтогенних гайморитах включає в себе хірургічне усунення безпосередньої причини захворювання (закриття перфорації (ороантральної нориці), видалення стороннього тіла), проведення санації пазухи і обов'язкове відновлення нормального функціонування співустя верхньощелепної пазухи - санація остіомеатального комплексу. 

 
Ендоскопічна санація гайморових пазух.JP

Ендоскопічна хірургічна гайморотомія дозволяє мінімально травматично проводити хірургічне лікування одонтогенного та ятрогенного хронічного гаймориту, видаляти кісти гайморової пазухи, поліпи, сторонні тіла.

 

Малоінвазивна ендоскопічна хірургія щелепно - лицевої ділянки, в тому числі придаткових пазух носу, дозволяє також скоротити до мінімуму терміни перебування пацієнта в клініці (від 2 до 12 годин після операції), а також скоротити післяопераційний період і період відновлення після проведеного хірургічного лікування. 

Ендоскопічна санація гайморових пазух та остіомеатального комплексу в Вінниці проводиться досвідченим щелепно - лицевим хіруругом з використанням новітнього медичного обладнаннся, а саме: 

  • ендоскопічна відеокамера з монітором Stryker - одна з найкращих сучасних відеосистем глибокої чіткості та контрастності для малоінвазивної ендоскопічної хірургії щелепно - лицевої ділянки;

  • операційні ендоскопи Karl Storz та ін.

Малоінвазивна ендоскопічна хірургія щелепно - лицевої ділянки

Одонтогенний гайморит - захворювання, що характеризується запаленням слизової оболонки верхньощелепної пазухи внаслідок патології зубів верхньої щелепи або ускладнень стоматологічних маніпуляцій. Одонтогенний гайморит займає від 10 до 40% випадків верхньощелепного синуситу. 

Верхньощелепна пазуха межує з багатьма важливими анатомічними утвореннями, що обумовлює ризик виникнення ускладнень при нелікованості і запущеності процесу: пансинусит, періостит, остеомієлут верхньої щелепи, нориці, менінгоенцефаліту, абсцесу мозку та ін. 

Причини виникнення одонтогенного гаймориту можна розділити на неятрогенні та ятрогенні. До неятрогенних причин відносять:

  • гострий або рецидив хронічного періодонтиту зубів верхньої щелепи;

  • радикулярну кісту, що нагноїлася;

  • остеомієліт верхньої щелепи;

  • ретиновані зуби верхньої щелепи,

  • поліпи та кісти гайморовї пазухи;

  • перелом передньої стінки гайморової пазухи та ін.

 

В результаті проведеного оперативного втручання вдалося досягнути усунення явищ гаймориту, відновлення пневматизації верхньощелепного синусу та відновлення остімеатального дренажу. 

Клінічний випадок: Ятрогенний стоматогенний двосторонній риносинусит. Стороннє тіло верхньощелепного синусу.

Клінічний випадок: Ятрогенний одонтогенний гайморит. Ороантральна нориця.

Ятрогенний одонтогенний гайморит. До лік

Внаслідок невдало проведеної (іншим лікарем) стоматологічної операції - резекції верхівки кореня зуба верхньої щелепи, сформувалася ороантральна нориця і розвинувся ятрогенний одонтогенний гайморит. 

Операція виконується ендоскопічно, тому у пацієнта немає вираженого больового та набрякового синдрому в післяопераційному періоді. Крім того, значно скорочується термін перебування пацієнта в клініці (від 2 до 10 годин після операці) та період відновлення після проведеного оперативного втручання. 

DA620863-203B-49A7-82CF-F80C04698006_edi

Клінічний випадок: Ятрогенний одонтогенний гайморит. Стороннє тіло лівого верхньощелепного синусу.

Пацієнт звернувся зі скаргами на важкість і біль в ділянці верхньої щелепи зліва, неприємний запах з порожнини рота і носової порожнини, гнійні виділення, особливо на задній стінці глотки. 

З анамнезу стало відомо, що 2 роки тому пацієнту видаляли зуб мудрості на верхній щелепі, при цьому пацієнт відчув провал в глубину щелепи і потрапляння повітря з роту в ніс і навпаки.

71BC8831-042A-4362-AB5E-8D711555DE4E.JPEG
16E6102D-8FDF-4695-A05C-3F1E6CBA06C0.JPEG

Лікування: хірургічне.

Проведена ендоскопічна санація верхньощелепної пазухи під наркозом. 

Вже через 1 годину після операції пацієнт відмітив зникнення всіх симптомів, які турбували його протягом 2-х років.

B2B9A17B-8E24-4962-9A12-54FEE4025E76.JPEG

Пацієнтка звернулася зі скаргами, характерними для двостороннього риносинуситу. 

В анамнезі: чисельні проколи і курси антибіотикотерапії протягом місяців. В результаті пацієнтка була відправлена на травматичну радикальну гайморотомію.

Нами було запропоновано провести ендоскопічну операцію "Видалення стороннього тіла (в даному випадку пломбувального матеріалу) з верхньощелепного синусу з відновленням остіомеатального дренажа", що практично на 100% вирішує проблему і не калічить пацієнта, як радикальна гайморотомія.

Пацієнтка забула про свої проблеми і радіє життю.

88865955-CC63-471D-A0E2-D7463B137090.JPEG
bottom of page